About

Douglas Arellanes is an American expatriate who has lived in Prague since 1992. He is a DJ on Prague’s Radio 1, 91.9FM or http://www.radio1.cz, and works as a technology consultant to media organizations. He is also a translator from Czech to English for numerous corporate and governmental clients.

2 thoughts on “About

 1. Dobrý den Douglasi, trávím další sobotní ráno ve Vaší společnosti:-) samozřejmě poslechem Vašeho ranního vysílání. Blahořečením tu sobotu, kdy jsem se probudila brzo ráno, nadávala si, že přece nemusím vstávat do práce, tak proč nespím, pustila si rádio a tam běžel Váš pořad (to už je nějaký rok zpátky). Teď si přeju, abych byla ve Vaši sobotu ráno vzhůru co nejdříve, abych slyšela Váš pořad. Pokaždé mě nesmírně nabijete pozitivní energií, mám ráda Váš hlas, Vaši úžasnou češtinu a Váš hudební styl. Chtěla jsem Vám to napsat už dávno, ale nějak jsem neměla odvahu nebo co, až dnes to klaplo:-). A jste první moderátor (a myslím, že i jediný), kterému něco takového píšu. Doufám, že Vás budu mít možnost poslouchat ještě dlouhé roky! Mějte se krásně. Monika

 2. Dear Douglas,
  would you be interested in joining our project (as a DJ) which is organised by educational project Scholastika? In a week 19-26 June Scholastika presents an exhibition of students with following programe as cinema, commented tour and closing party. There will be playing DJs from Radio Wave and it will take place in Podnik (by Cafe v Lese).
  This project is not “just a party” but it will be social event where will meet prague’s art and design scene.
  I would like to kindly ask you to think about my offer to play as DJ (paid). Please contact me with any question becasu I would like to describe you our project and offer better in personall.
  I really love your playing and it would be great to participate with you on this project.

  Best regards,
  Evzen Simera

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: